Jouw site over de presidentsverkiezingen 2008

Deze onafhankelijke website en de lezingenreeks voor middelbare scholieren zijn een initiatief van:

John Adams Institute

Amerika.nl
Waar wil je heen?

Inhoudsopgave

Rondleiding

Kiessysteem

Partijen en kandidaten

Onderwerpen in verkiezingsstrijd

Achtergronden


Geschiedenis

Opdrachten

Vaak gestelde vragen

Dagelijks volgen verkiezingsnieuws

Alles weten over Obama? Lees dit boek:

Klik hier voor meer over het Obama boek. Nu al tweede druk.

120 pag's, € 9,95


Gemaakt door en onder redactionele verantwoordelijkheid van
Big Sky Productions BV

Big Sky Productions zijn de Amerika-experts. Klik hier voor lezingen, artikelen, informatie.

Copyright 2004:
u mag downloaden wat u wilt voor privé gebruik, maar hergebruik op het internet of anders wordt vervolgd.

Colofon

De ideale president?
 

De ideale president?


 

Niemand weet precies wat de beste kwaliteiten voor een president zijn. Sommige heel verstandige mensen bleken nogal dom als president, heel ervaren mensen bakten er niets van. Anderen, van wie weinig werd verwacht, zoals Harry Truman en Ronald Reagan, bleken heel behoorlijke presidenten. En soms verschillen de meningen nogal over wie nou eigenlijk goed was en wie niet.
Calvin Coolidge, op de foto links met bezoekende indianen, wordt bijvoorbeeld niet erg hoog gewaardeerd, maar hij was in zijn tijd precies de president die het land nodig had. Dat geldt ook voor Gerald Ford, die Amerika op de rails hield na het aftreden van Richard Nixon.

De ideale president

Een ideale president zou er ongeveer zo uitzien. Hij moet zelfverzekerd zijn en een duidelijke agenda hebben (denk aan Reagan en Bush). Hij moet sociaal bewogen zijn en eerlijk (denk aan Jimmy Carter). Hij moet politiek vaardig zijn en ervaring hebben met het Congres (zoals Lyndon Johnson). Het zou ook mooi zijn als de president begaan was met het lot van de minder bedeelden. Cynisme kan geen kwaad (maar dan niet zoveel als Richard Nixon, die Elvis tot zijn anti-drug zegsman benoemde) en ervaring in het leiden van grote bureaucratieën mag ook (zoals generaal Eisenhower). En ja, als ze politieke verleiders zijn zoals Bill Clinton dan kan dat ook geen kwaad. Visie, een idee over de toekomst, dat zou ook mooi zijn.
Maar een combinatie van al die kwaliteiten heeft niemand. Ergens ontbreekt altijd iets. De Amerikanen moeten het dus altijd doen met een tussenvorm, een verwaterde variant.

Onvoorspelbaar

Het is eenvoudigweg zo dat succes in het Witte Huis niet valt te voorspellen. De presidenten die historisch gezien het hoogste gewaardeerd worden, moesten allemaal in tijd van oorlog of economische problemen laten zien wat ze waard waren. Vandaar dat Lincoln, Washington, Roosevelt, Wilson en Truman zo hoog staan. De enige die zonder rampen een heel goed president bleek, was Theodore Roosevelt. Maar die combineerde dan ook wel heel veel van die kwaliteiten in zijn persoon. Hij is bijvoorbeeld degene die begon werk te maken van de natuurbescherming en het nationale parksysteem. Hij mocht zelf graag wandelen. Op deze foto staat hij met John Muir, de man die ervoor zorgde dat Yosemite Park beschermd gebied werd.


 

Welke kwaliteiten vind jij dat een president moet hebben?

  • intelligentie
  • gezond verstand
  • academische opleiding
  • charisma
  • overtuigingskracht
  • zelfvertrouwen
  • knap uiterlijk
  • mooie stem
  • sluwheid
  • eerlijkheid
  • originele ideeën
  • vriendelijkheid
  • uitstraling
  • wijsheid
  • tolerantie
  • geduld
  • moed

Kijk op welke  20ste eeuwse presidenten deze kwaliteiten van toepassing waren.

Of is het gemakkelijker een soort ideaaltype te maken in een televisiefilm?

De hoofdrolspeler van West Wing. Beter dan echte presidenten? Hollywood denkt dat in elk geval.